Taška do porodnice. Co chybí na oficiálním seznamu?

Už jen pár dní a budete poprvé chovat v náručí váš malý poklad. V poradně jste dostali seznam věcí, které si máte připravit s sebou do porodnice. Je opravdu kompletní? Nebude vám v průběhu pobytu něco chybět? Tyto věci si na seznam musíte připsat!

Taška do porodnice. Co chybí na oficiálním seznamu?

Pročítáte si seznam, který obsahuje jen pár položek a zdá se vám, že jistě musí něco chybět. Že určitě nebudete mít vše potřebné. Přinášíme několik tipů a rad, co ještě připsat k seznamu věcí do porodnice.

Jak vypadá oficiální seznam

Na oficiálním seznamu je nejprve uvedená celá řada dokladů, které si na pobyt musíte připravit a budete odevzdávat při příjmu, spolu s vyplněnými formuláři ohledně jména dětí a informovaných souhlasech s hospitalizací. Určitě si musíte připravit těhotenský průkaz. Ten vám již nebude vrácen. Pokud si chcete uchovat záznam o tom, jak vaše miminko rostlo v průběhu těhotenství, vytvořte si kopii. Dále potřebujete občanský průkaz a oddací list. V některých porodnicích dokonce vyžadují originál, nebo úředně ověřenou kopii. V případě, že s partnerem nejste oddáni, je třeba vyřídit na matrice prohlášení o určení otcovství.

Dále budete potřebovat věci pro osobní hygienu. Asi nikoho nepřekvapí, že si s sebou musí vzít sprchový gel, kartáček na zuby, pastu a šampón. Co však může někoho překvapit je skutečnost, že si do porodnice musíte přinést i vlastní toaletní papír. Na dobu pobytu určitě spotřebujete i dvě role. Dále vlastní ručníky. Určitě si připravte dva až tři. Jednu velkou osušku na tělo, jeden ručník na obličej a jeden ručník na intimní místa. V seznamu naleznete i župan. Ten však není nutný. Při příjmu dostanete noční košili a těch je vždy k dispozici celá řada na chodbě před pokoji, nebo dokonce přímo na pokojích. Málokterá maminka při pohybu po chodbách porodnice používá župan přes nemocniční košili. Můžete si však přibalit flanelovou košili místo županu, která je rozhodně do zavazadla méně objemná. Vlastní noční košili opravdu s sebou neberte, těhotenské hormony způsobují, že se po porodu budete muset převléknout i třikrát za jedinou noc.

Zakupte si i kalhotky k jednorázovému použití. Velmi praktické jsou síťované, postačí vám tři kusy. Dají se snadno přeprat a rychle uschnou. Pochopitelně nesmí chybět poporodní vložky. Těch však není třeba mnoho, větší velikost budete potřebovat třeba jen pro první tři dny, dvacet nebo třicet kusů vám bude stačit. Na cestu domů už můžete použít běžnou velikost, která je rozhodně pohodlnější na nošení. Vložky do podprsenky, které jsou rovněž na seznamu, zpravidla nebudete vůbec potřebovat. Kojení se v době pobytu v porodnici teprve rozbíhá. Zakupte si jen několik málo kusů. Přezůvky jsou vhodné takové, se kterými se můžete i osprchovat a pak je otřít. Pro miminko jsou na seznamu uvedeny jednorázové pleny a někdy vlhčené ubrousky.

Co chybí na oficiálním seznamu

První věc, která může maminkám chybět, je některý z krémů na bradavky. Ačkoliv se v různých článcích dočtete, že při správné technice kojení nebudete pociťovat bolest, není to pravdou. Bradavka je velmi citlivá a není zpočátku zvyklá na takovou zátěž. Mohou se objevit až krvácející praskliny, které se poté hojí velmi dlouho. Mnohem jednodušší je prasklinám předcházet a natírat po každém kojení. Vyberte krém, který se nemusí umývat před dalším kojením. Bolestivost bradavek vymizí asi po týdnu. Po porodu uvítáte i sezení na plovacím kruhu, které je mnohem pohodlnější. Zakupte dětskou velikost, jistě jej později použijete v létě u vody.

Na podporu kojení je dobré přibalit si s sebou i některé homeopatické léky a čaj pro kojící maminky a větší hrnek. Pokud máte podezření, že vaše bradavka je kratší a že by miminko mohlo mít potíže se hned přisát, vybavte se už do porodnice kloboučkem pro kojení. V porodnici je sice k zapůjčení, ale při návratu domů by bylo nutné učit dítě znovu na jiný typ kloboučku. Pro miminko budete potřebovat jednorázové podložky, nebo lépe pár kusů bavlněných plen. Postačí čtyři kusy. Neuděláte chybu, když s sebou přibalíte i krém na opruzeniny. V porodnici se budete dozvídat spoustu nových informací a je dobré si průběžně udělat pár poznámek. Připište si blok a tužku na seznam. A ačkoliv se dočtete, že porodnice nepodporují použití dudlíků, už druhý den vám sestřičky nabídnou, že vám pro dítě dudlík půjčí, pokud nebude k utišení, třeba kvůli bolavému bříšku. Jeden kus dudlíku vám v tašce už příliš místa nezabere.

Pobyt v porodnici i na novorozeneckém oddělení trvá jen malou chvíli. Pokud budete mít s sebou vše potřebné, bude pro vás mnohem pohodlnější a již brzy se můžete těšit na první úsměvy vašeho miminka.