První týdny ve školce, na co se připravit?

Školka: Nová životní etapa pro celou rodinu

První dny ve školce jsou velkým životním krokem, a to nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče. Právě pro rodiče může být nástup dětí do školky poměrně stresující. Vždyť je to pro dítě velká změna, bude to tam mít rádo, nebude se mu stýskat, budou na něj ostatní děti hodné, najde si kamarády, zvládne se obléct a najíst, nebude se tam s někým prát? A řada dalších otázek napadne skoro každého rodiče.

Zkuste se na školku co nejlépe připravit a zmírnit tak své obavy z nového životního kroku.

Čeho se nejvíce obáváme?

Bude se mu stýskat
Zde velmi záleží na povaze a temperamentu každého dítěte. Některé se vesele rozloučí, zamávají a spontánně se zapojí do kolektivu, jiné první dny pláčou a hru ostatních dětí pozorují jen zpovzdálí. Všechno je správně a naprosto normální. Většina vyučujících v mateřských školách se shoduje, že některé děti pláčou ze začátku a jiné zase až po několika dnech bezproblémové docházky, kdy je znaví řád a pravidelnost školky a dolehne na ně stesk po rodičích.

Jak to všem usnadnit?

 • Připravte dítě na školku – zní to možná samozřejmě, ale často si dětí pod větou „Budeš chodit do školky“, neumí nic moc představit. Vše jim trpělivě vysvětlete, můžete si s dětmi klidně na školku zahrát s oblíbenými hračkami, aby pochopily, jak to ve školce chodí.
 • Ze začátku jen na dopoledne – pokud máte tu možnost a nemusíte hned nastoupit na celý den do práce, vyzvedávejte děti ze školky po obědě. Většina školek umožňuje dokonce v prvních dnech vyzvednout dítě například po dvou hodinách. Uvidíte, že dítě bude ze začátku unavené už jen z dopoledního programu ve školce a pravděpodobně prospí velkou část odpoledne.
 • Seznamte se s ostatními rodiči – můžete tak sdílet své zkušenosti, obavy, ale hlavně trávit čas se spolužáky i mimo školku. Dítě se tak bude do školky těšit na nové kamarády.

 

Neumí se moc dobře oblékat
Některé děti se suverénně oblékají od dvou let, jiné s tím bojují i ve čtyřech letech. Věřte, že se vším se vyučující setkali a dětem pomůžou. Možná vás překvapí, jak jsou najednou děti šikovné, když jsou v kolektivu vrstevníků.

Jak to všem usnadnit?

 • Oblékání trénujte předem – často je to zkouška nervů a trpělivosti, ale zkuste vydržet a co nejvíce děti zapojit. Čím bude dítě samostatnější, tím se bude cítit lépe. Pro začátek by mělo zvládat alespoň tričko a tepláky a obout si boty.
 • Pořiďte kalhoty na gumu – natahovací kalhoty usnadní dítěti práci a oproti zapínání na zip a knoflíky bývají nejen rychlejší na oblékání, ale i pohodlnější.
 • Vyberte společně nové boty a bačkory – děti z nich mívají radost a rovnou jim ukažte, jak tyto „speciální botičky pro školkové dětičky“ jdou mnohem lépe obouvat než ty staré.

 

Nezvládne se samo najíst, nebude mu chutnat
Při nástupu do školky by se děti měly umět samostatně najíst, často to umí, ale známe je – jsou roztěkané, stále mají co na práci, dvakrát si ďoubnou a utíkají pryč.

Jak to všem usnadnit?

 • Jezte doma společně u stolu a věnujte se jen jídlu – odložte mobilní telefony, tablety, vypněte televizi. Ve školce nic z toho mít nebudou a může to ně být větší změna, než by se zdálo.
 • Připravujte pestrá jídla – zvlášť u dětí „nejedlíků“ máme tendence vařit stále dokola ta samá osvědčená jídla, hlavně ať něco sní. Ve školce se naopak vaří až překvapivě pestře. Děti budou dostávat nejrůznější omáčky, luštěniny, ryby, zeleninové pomazánky a bylo by dobré, aby tyto chutě znaly.
 • Naučte je po sobě uklidit nádobí – ve školce to budou také dělat, a tak je dobré, když to berou jako samozřejmost a všude platí stejná pravidla.

 

Nezvládne si dojít na toaletu
Pro řadu tříletých dětí je stále ještě pohodlné, chodit doma na nočník, který mají nablízku, ten však ve školce nebude.

Jak to všem usnadnit?

 • Naučte dítě chodit doma na WC – vyberte si společně redukci na záchodové prkénko a stupínek s oblíbeným dětským motivem. Nechte ho spláchnout a klidně i svému „výtvoru“ zamávat. Po použití toalety samozřejmě namydlit a umýt ruce. Můžete využít i atraktivní nebo automatické dávkovače na mýdlo. Dítě si tyto rituály jistě brzy oblíbí a osvojí.
 • Ukažte dítěti záchodky ve školce – jejich velikost jim bude určitě příjemná a tento přechod bude snadnější, než myslíte.

 

Bude často nemocný
To je skutečně velmi častý a téměř nevyhnutelný jev, že se ze zdravého dítěte s příchodem do kolektivu stane marod, zvlášť v prvním roce školky.

Jak to všem usnadnit?

 • Otužujte děti a zkuste zvyšovat imunitu – Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, a to za každého počasí, dělá divy. Na trhu je také spousta produktu k posílení imunity dětí. Zkuste se poradit v lékárně nebo s pediatrem, často ty osvědčené doplňky nebývají zdaleka tak drahé.
 • Při náznaku nemoci nechte dítě doma – ano, to se snadněji řekne, než udělá. Zvlášť když chodíte do práce. Nachlazené dítě ohrožuje zdraví nejen ostatních dětí v kolektivu, ale i své vlastní. Z lehké rýmy či občasného zakašlání, které by vyřešilo pár dní klidu, se snadno stane chřipka či zánět průdušek, léčba se protáhne na několik týdnů a imunita se ještě více oslabí. Pokud máte možnost, využijte i ostatní rodinné příslušníky a v péči o nemocné dítě se prostřídejte.

 

Školka je úplně nové období, přináší do života všech členů rodiny zcela nové situace, možnosti, starosti, ale především radosti. Uvidíte, jak dítě ve školce vyspívá před očima, učí se novým věcem a navazuje cenná přátelství. Některá možná i na celý život.

A jak jste první dny ve školce zvládali vy?

Napsat komentář