Matkou v devatenácti. Co vás čeká a jak vše zvládnout.

Poslední dobou to vlastně není nic neobvyklého. Není to ani nic, za co by se někdo měl stydět. Dnes jsou i daleko mladší ženy, které otěhotněly a zvládají to jako každá druhá, kterou společnost označí, jako “věkově vhodnou” pro mateřství. Já sama to neplánovala. Plány jsem měla úplně jiné, ale zvládám to. Zvládám to a ještě si to užívám, ačkoliv to občas není jednoduché. Nejste v tom samy a já se vám to alespoň těmito řádky pokusím trochu ulehčit.  

Není překvapení, jako překvapení

Bylo mi 19, čerstvě po maturitě a můj plán byl jasný – nastoupit na vysněnou vysokou školu, na kterou nebylo lehké se dostat. Tento plán mi dost znesnadnily ty dvě čárky, které označují nový život. Jestli někdo tvrdí, že po spatření těchto dvou čárek dostane 100% radost, bez obav a strachu, tak lže. Já v hlavě měla jen “Co budu sakra dělat?”. Ve skutečnosti jsem to ale věděla – o interrupci jsem nechtěla ani slyšet! Ačkoliv jsem nevěděla, jakou podporu budu mít v rodině, a hlavně ve svém příteli, měla jsem jasno. Budu máma. 

Rodina je základ opory

Říct to rodině bylo hodně složité, ale nevyhnutelné. Přeci jen měli všichni tu představu, že úspěšně nastoupím na vysokou školu a budu bezkonkurenční pilná studentka. Najednou jsem jim překazila jejich vizi. Bylo to asi to nejtěžší období celého těhotenství, ale nic netrvá věčně! Já našla způsob, jak mít vlastní rodinu se studiem zároveň a všichni byli prakticky spokojení.  

Studentský život je těžký i bez těhotenství

V září jsem normálně zahájila studium společně s bydlením na koleji, to jsem byla ve 4. měsíci a nebylo na mě nic extra poznat. Časem jsem se samozřejmě měnila a tím se množily předsudky ostatních. Že tam jsem zbytečná, že zacláním místo někomu, kdo by tu školu na rozdíl ode mě dodělal a tak. Na psychice vám to samozřejmě nepřidá, ale jelikož jsem věděla, že dodělám zimní semestr a zahájím přerušení, kvůli mateřství, tak mě to tak nebralo. Snažila jsem se si to tak nepřipouštět.  

Studium mi samozřejmě moc neulehčovaly mé nevolnosti, únava a pravidelné gynekologické prohlídky, které byly skoro 150 km od školy. Hodně času, který jsem měla trávit ve škole, jsem zameškala. Už jsem ani neviděla nadějně můj zdárný konec semestru.

Výbavička musí být, přes to vlak nejede

Zkouškové se blížilo a já neměla pro miminko vůbec nic. Začala mi tedy starost, jak se co nejrychleji naučit ke zkouškám a zařídit toho co nejvíce zároveň. A v tom zakročila rodina. Umožnili mi neskutečnou výhodu. Vše začali obstarávat za mě a já mohla věnovat veškerý čas studiu.  

Výhoda pro studenty

Naše školství umožňuje jednu obrovskou výhodu – přerušení studia. Já sama si takové zařídila. Přerušení z důvodu těhotenství a mateřství je jako jedno z mála bezplatné. Nezapočítává se vám ani do doby studia. Byla potřeba především podat žádost před koncem semestru, kterou jsem musela podložit kopií těhotenské průkazky. Vše je o dohodě, takže i když od školy bydlím dobrou řadu kilometrů, snažili se mi vždycky vyjít vstříc. Myslete na to, že i úředníci na studijním oddělení jsou jen lidé a mají pochopení.  

Konec těhotenství, začátek nového života

Semestr úspěšně dokončen, škola zdárně přerušena, výbavička zajištěna a já se těšila, že si posledních pár týdnů do porodu užiji v naprostém klidu. To jsem se ale přepočítala. Jako by mi tělo říkalo, že klidový režim není pro něj. Začaly mi zdravotní problémy. Rychlý nárůst váhy a vysoký tlak – podezření na preeklampsii. Nějakou dobu jsme se to snažili zvládnout ambulantní péčí, ale hospitalizaci jsem se nakonec stejně nevyhnula.  

Nějakou dobu jsem bojovala s preeklampsií a nudou v nemocnici. Doufala jsem, že se do porodu podívám ještě domů. Pak jsem se začala modlit i v porod. Už jsem byla vážně zoufalá. Naději mi dodalo až oznámení o nelepšícím se stavu, který se ukončí vyvoláním porodu. 3 dny se doktoři pokoušeli do mě dávat vše horem spodem a nic. Až po 3 dnech vyvolávání a několika desítkách hodin v bolestech jsme se všichni dočkali. Naše dcera vykoukla na svět a nám začal nový rodinný život.  

Rodičovská dovolená

Když už jsem se zvládla aklimatizovat na roli matky, nastala další fáze – vyřizování rodičovského příspěvku a porodného. Jste mladá studentka bez příjmů a chcete peníze. Bylo více než jasné, že to nepůjde hladce. Hlavně se ničeho nezalekněte a nedejte se! Bojujete za každou korunu, na kterou máte nárok! Vyplatí se to, i když už i já samotná jsem váhala, jestli mi to za ty peníze stojí. Ale stálo! Určitě doporučuji začít s vyřizování, co nejdříve. Přeci jen nějakou dobu trvá, než vaši žádost vyřídí a dorazí vám první peníze.

Určitě nezapomeňte také na návštěvu vaší zdravotní pojišťovny! Ať se vyhnete nepříjemnostem z nenahlášeného a nedoloženého rodičovského příspěvku, ale hlavně nenahlášeného miminka. V záplavě všech emocí, starostí jsem na ohlášení rodičovského příspěvku, tudíž i mého plátce zdravotního pojištění, úplně zapomněla. Mě ani pracovnici pojišťovny při mé první návštěvě tato skutečnost nenapadla, proto jsem musela zpětně (po několika měsících, při změně adresy trvalého bydliště) dokládat potvrzení o pobírání rodičovského příspěvku, aby se mi následně smazal dluh u pojišťovny. Myslete tedy na to, ať se vyhnete zbytečnému papírování a starostem.

Nebojte se tedy toho všeho, co vás čeká. Vše není a ani nebude příjemné, ale vždy se to vyplatí. Vše, co začíná špatně, nemusí vůbec špatně končit. Spoléhejte se na své blízké, neodmítejte veškerou pomoc. Zvládly to jiné, proč ne vy? Pro to miminko se přeci vyplatí spoustu vytrpět, ale i obětovat. Ono vám to jeho láskou mnohonásobně vrátí.  

Ať je vaše těhotenství krásné a bezproblémové! 

Napsat komentář