Jak se připravit na pobyt v porodnici po císařském řezu

Pro miminko i pro maminku je nejpřirozenějším způsobem jak se poprvé setkat samozřejmě běžný způsob porodu. Co ale ve chvíli, kdy je vám císařský řez indikován již v průběhu těhotenství? Jak se připravit na pobyt v porodnici, jehož součástí bude operace?

Jak se připravit na pobyt v porodnici po císařském řezu

Představovala jste si přirozený způsob porodu a chvíle, kdy budete se svým partnerem poprvé držet v náručí vaše miminko. Bohužel vás však z nějakého důvodu čeká náročná operace. Přivést na svět miminko císařským řezem, ale nemusí znamenat to, že nebudete mít možnost bezprostředního kontaktu hned po porodu.

Jak vybrat porodnici

I maminky po císařském řezu mají možnost, jak hned po porodu spatřit miminko a nechat si jej chvíli u sebe. Je třeba se jen předem informovat o tom, jak přesně bude vypadat váš operační den. Pokud vám postup jedné porodnice nebude vyhovovat, neznamená to, že všechny porodnice dodržují stejný režim. Celá řada porodnic již plně respektuje právo otce na přímou účast při bezprostřední péči o dítě. Při částečné anestezii uvidíte miminko hned na porodním sále a následně může váš partner požádat o bonding. Miminko bude v kontaktu s jeho kůží, ucítí jeho teplo a bezpečnou náruč a hlavně uslyší tlukot jeho srdce. Částečná anestezie vám umožní i prožít první přisátí miminka do půl hodiny po porodu, což je velmi důležité pro budoucí průběh kojení.

První den s miminkem

Císařský řez je velmi náročnou operací a bezprostředně po ní nebudete mít možnost vstávat. Na lůžku zůstanete několik hodin, někdy až do druhého dne. V porodnici by vám však měli umožnit i přesto kontakt s miminkem. To však první den nemáte jak přidržet. Informujte se v porodnici na možnost nadstandardních pokojů. Na nadstandardních pokojích vám zpravidla umožní i ubytování druhé osoby. Pokud hned po operaci budete umístěni na nadstandardní pokoj, může tam s vámi zůstat váš partner a tedy po část dne i vaše miminko. Péči miminku samozřejmě zajistí sestřičky na novorozeneckém oddělení, které vám první den pomohou i s přisátím miminka, ačkoliv budete upoutány na lůžko. Váš partner může být s miminkem po část dne i během některých vyšetření, které miminko čekají.

Od třetího dne

Dvě noci potrvá, než budete schopna se o miminko postarat po celý den. Bývá zvykem, že vám miminko po císařském řezu předají do plné péče třetí den ráno. Třetí den je tedy obvykle tím nejnáročnějším, který na maminku po operaci čeká. Velmi oceníte pomoc vašeho manžela, nebo partnera. I běžné činnosti pro vás budou bolestivé a proto se vám druhé ruce budou hodit. Porodnice, která neomezuje návštěvy jen na dvě nebo tři hodiny denně, je jistě správnou adresou.

Úskalí, na která se musíte připravit

Po císařském řezu trvá déle, než se rozběhne kojení. Tedy buďte trpělivá. To, že se vám nedaří nastartovat kojení již v porodnici, neznamená, že se vám to nepodaří za pár dní doma. Jen to vyžaduje mnohem delší čas, než při přirozeném porodu. Pro podporu kojení můžete vyzkoušet některé homeopatické léky, čaje pro kojící matky, nebo doplňky stravy.

A pamatujte, že prostředí, ve kterém přivedete miminko na svět, si můžete sami zvolit. Určitě neváhejte využít možnosti prohlídek porodních sálů a oddělení šestinedělí. Zvolte místo, kde budete cítit vlídnou a přátelskou atmosféru.