Domácí a kupované příkrmy pro děti

Domácí nebo kupované příkrmy

Na téma dětských příkrmů bylo jistě napsáno spousty článků. Všechny se určit shodnou na tom, že je nejlepší nezačínat dříve než ve 4. ukončeném měsíci, u kojených dětí můžeme začít klidně až v 6., ale nikdy ne dřív, protože trávicí ústrojí se ještě vyvíjí a není připraveno na jinou stravu.

Jak začít

Začíná se převážně zeleninou. Dítěti dáváme pouze ochutnat, ze začátku by to nemělo ještě nahradit jedno jídlo. První den 1 až 2 lžičky, druhý den 3 až 4 a tak dále. Převážně se dává jeden druh zeleniny dva až tři dny kvůli možné alergii. Následně můžeme vyzkoušet další druh. Začínáme mrkví, bramborami, batátami, dýni a podobně. Většina maminek podává pokrm rozmixovaný do hladkého pyré. Jakmile miminko zvládne základní zeleninu, můžeme pokračovat s ovocem. Proč dávat první zeleninu? Odpověď je jednoduchá, je lepší dítě neučit hned z počátku na sladkou chuť ovoce. Nejdříve testujeme naše ovoce a později můžeme přejít na exotickou. Později obohatíme jídelníček masem nejlépe libový jako je krůtí, telecí, králičí a později vyzkoušíme i hovězí a vepřové. Nebojte se ryb, jsou bohaté na nasycené omega-3 mastné kyseliny a u mořských ryb je také důležitý jód.

Domácí příkrmy

Pokud se rozhodneme dělat dítěti domácí příkrmy, určitě bychom si měli být jisti, jakou zeleninu kupujeme a zda není plná postřiků a látek, které mohou miminku ublížit. Nejlepší je proto začít s příkrmy v době sklizně, kdy můžeme pořídit zeleninu z farmy nebo od babiček, připravit si pyré přes léto a zavařit. Pokud má miminko problémy s prdíky nebo bolestmi bříška, mohu doporučit ředit příkrm vývarem z fenyklu místo vody. Zavaření přesnídávek není tak složité, jak se může zdát. Základem pro správně zavařený příkrm je čistá sklenička s čistým víčkem, dezinfikované skleničky ve vařící vodě a jablko nebo hruška. Obě působí jako přírodní konzervant a nemusí být příkrm doplněn cukrem pro snížení rizika zkažení jídla. Můžeme různě kombinovat např. jablko a banán, jablko a mango, jablko a hruška, jablko a mrkev, hruška a banán a tak dále. Myslím, že zde se fantazie meze nekladou. Rozhodně byste měla příkrm ochutnat, některá jablíčka můžou být kyselejší a v tom případě můžeme přidat jeden banán pro lepší chuť. Všechny suroviny určitě provaříme, lépe se budou mixovat. Nejlepší způsob je vařením na páře, aby ingredience neztratili varem ve vodě chuť a vitamíny. V případě, že nemáte přímo parní hrnec, lze to vyřešit utěrkou nebo silnější plenou. Dáme vařit vodu a utěrku připevníme za ucha hrnce gumičkami. Rovnoměrně rozložíme ovoce a zeleninu na utěrku a necháme do změknutí přikryté pokličkou. Musím vás ale upozornit, že utěrka se může obarvit např. od mrkve a nemuselo by to jít už vyprat.

Kupované příkrmy

Dnes již máme na výběr velmi velké množství příkrmů od různých značek. Ovocné přesnídávky lze zakoupit již od 10,- Kč. Zeleninové jsou trochu dražší. Rozhodně to ušetří čas a lze nakoupit i přímo bio přesnídávky. Každá strava určená pro děti do 3 let musí být řádně označena, od jakého měsíce je vhodná. Na ingredience jsou kladeny vysoké nároky na pěstování. Pravidelně jsou kontrolovány Českou obchodní inspekcí. Utvrdila jsem se v tom, že hodně maminek dává pyré od Relaxu, tyto kapsičky, ale nejsou vhodné pro děti do 3 let, protože pěstování ovoce není kontrolováno jako u dětských příkrmů a jsou doplněny různými aromaty. Určitě se vyplatí, pokud kupujete příkrmy pravidelně sledovat jejich složení. Osobně doporučuji stáhnout si aplikaci Monite, kde je uvedené, zda se našli nějaké nevhodné látky v dětské stravě. V listopadu minulého se objevil vysoký obsah rtuti v Hamánku Tuňák se zeleninou a bramborem prodávající se v Kauflandu, Tescu a Albertu. V aplikaci najdete přímo datum výroby výrobku a mnoho dalších informací. Můžete si vyhledat i informace ohledně hraček a dalšího dětského vybavení.

Pokud objevíte doma něco nevhodného, neváhejte a takový výrobek běžte na nejbližší pobočku vrátit.

Článek pro vás zpracovala Kateřina Manlíková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by tě zajímat
Zpět na úvodní stránku